С музиката на Джон Уилямс Софийската филхармония и националният филхармоничен хор гостуват на музикалния фестивал в Любляна на 22 август.
Камерният ансамбъл „Софийски солисти“ с диригент Константин Добройков и италианските пианисти Паоло Франчезе и Амели Сакаи-Иванова закриват на 13 ноември 14-ото издание на „Пиано екстраваганца”.
Днес програмата и участниците бяха представени от основателя и артистичен директор на международния музикален фестивал Людмил Ангелов.
Клавирен рецитал на Алберт Мамриев ще има на откриването на 19 октомври.
На 23 октомври е дебютният концерт на младия български пианист Теодор Пазов, който учи в академията в Хамбург.
На 29 октомври Симеон Гошев представя по-малко познат репертоар, по думите на Людмил Ангелов.
На 31 октомври е участието на номинирания за „Грами“ и роден в Куба пиа
Петър Славов-син, Христо Йоцов и Антони Дончев дадоха старт на осмия ден от програмата на Празниците на изкуствата „Аполония“.
Те участваха във формата „Цената на успеха“, в който разказаха за етапите на своята кариера.
Модератор на разговора бе Таня Иванова. В началото на срещата тя описа всеки от музикантите с по няколко думи.
Според нея Антони Дончев живее в разбирателство с тишината. Живеем в кресливо време, обаче Тони знае кога да каже нещо, каза Иванова.
За мен Христо Йоцов е една от най-важните фигури в живота ми. Той ме запали по джаза, но е запалил и толкова много хора по джаза, че можем да напълним цял стадион, отбеляза тя. По думите й той е хиперактивен – постоянно прави нещо, не може да не прави нищо, не може да седи спокойно, обясни тя.
Петър е приятел мечта. Това е наистина приятел, за когото мо
Симфониета Видин представя три поредни концерта „Вагнер и вагнериантсво“.
Събитието се осъществява със съдействието на катедра "Музика и мултимедийни технологии" към Софийския университет "Св. Климент Охридски", каза диригентът Петър Димитров.
Амбицията ни е да покажем различните лица на Вагнер. За повечето хора неговата музика звучи тежко, скучно, маниакално. Напротив, някой от музикалните му страници са толкова сърдечни и топли.
Искаме да покажем многото лица на Вагнер, уточни маестро Димитров. Още повече, че Рихард Вагнер чисто звуково развива оркестъра, като включва много медни духови инструменти и разширява темброво изразните му възможности. Вагнер променя музиката и предначертава всички музикални явления през 20 век, уточни той.
В програмата на концертите са включени оркестрови фрагменти от оперите „Валкюра“, „Танхойз
Филхармония „Пионер” гостува днес на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Концертът ще се състои не в Археологическия музей, както бе обявено, а в Градската художествена галерия заради очакваните валежи.
В настоящия състав на младежкия оркестър има шестдесет души, съобщи диригентът Любомир Денев-син. Те са представители на музикалните училища в София, Пловдив, Варна, Бургас, Плевен, но и студенти и деца от школи и клубове, уточни той. От десет дни са на творчески лагер в село Кранево, където подготвят своята програма. Снощи изнесоха концерт и в курортния комплекс Албена. Всяка година младежката филхармония „Пионер“ прави такъв летен лагер, посочи диригентът. През септември стартира и учебната година на оркестъра в Националния дворец на децата в София. Тогава в състава участват предимно ученици от столицата.
Н
Панаир в Лондон се опитва да промени вековния дисбаланс между половете в света на изкуството, предоставяйки собствена платформа на жените художници, предаде Ройтерс.
Панаирът "Жените в изкуството" се открива в сряда, за да съвпадне със седмицата на Фрийз - голямото събитие за съвременно изкуство в британската столица.
"В арт сферата през последните няколко века цените на произведенията на жените са били по-ниски от тези на мъжете. Техните творби също по-рядко се взимат от галериите", казва директорката на панаира Жаклин Харви пред Ройтерс.
Някои от най-новите данни показват, че произведения на жени съставляват едва 3,3 процента от продажбите на търгове между 2008 г. и средата на 2022 г., показва доклад, който обхваща присъствието им в американските музеи и пазара на изкуство, цитиран от Ройтерс.
Панаирът "Жените в изкуството" представя творби на около 1
На диригентския пулт отново ще застане маестро Найден Тодоров, който неведнъж е признавал, че Джон Уилямс е един от любимите му композитори, уточняват от филхармонията.
По думите им поканата за това участие е дошла след концерта на националния оркестър със същата програма в Скопие през пролетта на миналата година, когато в залата са присъствали представители на фестивала.
Програмата включва теми от филмите „Индиана Джоунс“, „Сам в къщи“, „Хари Потър“, „Списъкът на Шиндлер“, „Извънземното“ и „Супермен“. Втората част на концерта е посветена изцяло на музиката от „Междузвездни войни“.
Седемдесет и второто издание на фестивала в Любляна ще продължи до 3 септември, когато ще завърши с гала концерт на пианистката Марта Аргерич, дирижиран от Шарл Дютоа.
В каталога на тазгодишното събитие Софийската филхармония си прави компания със световноизвестни оркестри като Лондонския симфоничен оркестър, Симфоничния оркестър Concerto Budapest, ADDA Simfònica Alicante, Orchestra del Maggio Musicale Fiorentino, Filarmonica della Scala и брилянтни световноизвестни солисти, вкл. тенорите Джонатан Тетелман и Хуан Диего Флорес, пианистите Михаил Плетнев и носителя на „Грами“ – Сезар Камарго Мариано, цигуларката Вилде Франг и диригенти като сър Антонио Папано, Рикардо Шайи, Зубин Мета, Андраш Келер, Алексей Корниенко.
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. „Шипка“ 6.
Журито избра това да бъдат Богдана Топрева, Деян Янев, Петра Димитрова, Коста Данев, Симеон Стоилов, Стели Грънчаров, Гергана Аначкова, Яне Гаджев, Симеон Шивачев, Юлий Таков, Николай Янакиев и Стоил Мирчев.
Те ще участват в двумесечни ателиета на „Сите де-з-ар“ догодина.
Комисията излъчи и три резерви - Мария Ландова, Мария Бичакджиян и Николина Джановска.
Те ще прекарат два месеца във френската столица. В този период им е подсигурено място за живеене и работа. Останалите разходи си покриват сами.
За резидентите няма ограничение във възрастта, но за да кандидатстват, трябва да са членове на СБХ, да са завършили висше об
Рапърът Фючър за 11-и път в кариерата си и за трети път тази година оглави класацията на "Билборд" за албуми, съобщи сайтът на изданието.
Фючър си осигури първенството с микстейпа Pluto, от който за едноседмичния период на отчитане са продадени 129 000 еквивалентни албумни единици.
По-рано през годината Фючър оглави класацията Билборд 200 с две сътрудничества с рапъра Метро Бумин - We Don`t Trust You и We Still Don`t Trust You.
С общо 11 албума, който са покорявали върха в чарта, Фючър се изравнява с Еминем, Брус Спрингстийн, Барбра Стрейзанд и Йе (известен преди като Кание Уест), заемайки петото място сред изпълнителите с подобно постижение.
Първенци по този показател са "Бийтълс" с 19 албума, оглавявали класацията.
Второ място със 105 000 продадени еквивалентни единици от албума The Rise and Fall of a Midwest Princess з
За мен изложбата на Третото акварелно биенале е вдъхновение и спокойствие, каза кураторът на експозицията Евгения Мацурева.
Тази вечер в столичната галерия „Нюанс“ бяха представени творбите на 14 художници от седем държави, избрани да участват в международния форум.
„Когато ги гледам, забравям за всички проблеми и ми доставя голямо удоволствие“, допълва тя.
За трети път правим тази изложба и с всички художници, които участват тук, ние се познаваме или лично, или през други художници, уточнява Мацурева. Тя и съпругът й Атанас Мацурев, който също е художник, редовно участват в конкурси и изложби в Европа и там се запознават с различни художници.
„Аз съм от Русия. Когато живеех в Москва, преди да се преместя в България, аз правех майсторски класове на тези художници, затова аз ги познавам лично, познавам какво пред
Творби за войната в Афганистан или за Малкълм Екс, адаптации на бестселъри, поръчки за жени композитори - операта "Метрополитън" в Ню Йорк включва в програмата си все повече съвременни американски произведения, за да привлече по-млада и мултикултурна публика, предаде АФП.
Своя 139-и сезон 2024-25 г. наскоро обновената "Метрополитън" в сърцето на Манхатън стартира с опера за жена пилот на фона на войната, водена от САЩ в Афганистан от 2001 до 2021 г.
Операта "Grounded" ("Заземена") е поръчана специално от "Метрополитън" на нюйоркската композиторка и носителка на две награди "Тони" Джанин Тезори и е адаптирана по либрето на Джордж Брант.
Канадското мецосопрано Емили Д`Анджело изпълнява главната роля на Джес, жена пилот на изтребител F-16, която след неочаквана бременност е преназначена да командва боен дрон "Рийпър" в Афганистан, но от Невада.
„Златният лъв“ на испанското кино Педро Алмодовар знае как се правят филми и как се печелят филмови награди. В интервю за британския в. „Гардиън“ той разказва случка от детството му, когато бедната му, но образована майка е четяла писмата на съгражданите си в малко градче в областта Естрамадура, в което те живеели по онова време. Малкият Педро, който също по онова време можел да чете, установил, че майка му променя понякога съдържанието на писмата, докато ги чете. Ако в дадено писмо внуците са забравили за баба си, тя им казвала, че те питат как е тя и й пращат поздрави. Ако думите в писмото били по-груби, тя ги заменяла с по-нежни. Когато Педро я попитал защо заблуждава читателите по този начин, майка му казала, че така реалността става по-поносима за хората.
Магическата формула: „Животът се нуждае от фантазия, за да бъде по-поносим“, науче
Джон Уилямс е сред най-известните, награждавани и успешни композитори на нашето време с пет награди „Оскар“, 20 награди „Грами“, 4 награди „Златен глобус“, 7 награди БАФТА, 2 награди „Еми“. Той има 45 номинации за „Оскар” (което го нарежда на второ място по номинации след Уолт Дисни), 21 пъти за награда „Златен глобус” и 59 пъти за награда „Грами”.
Саундтракът на „Междузвездни войни“ е определен от американския Конгрес за част от националното наследство и се смята за най-успешната филмова партитура на всички времена. Музиката на Джон Уилямс отдавна се е превърнала в съвременна класика и се изпълнява от най-големите оркестри в света - Нюйоркската филхармония, оркестъра на Би Би Си, Виенската филхармония, Берлинската филхармония.
Самият композитор неведнъж се е изкушавал да дирижира лично концерти със своята музика.